CLIENT’S OPEN DAY MONACO
save the date : June 5th
QUAI L’HIRONDELLE,
MONACO
YACHTING CONCEPT MONACO & breezeYachting.swiss are pleased to invite you to an exclusive Open Day in Monaco. This exclusive event will feature engaging onboard activities including champagne tasting by Maison Léo de Verzay, lively DJ and cocktail party hosted aboard the uniquely designed yacht JoyMe, model fashion show as well as an intimate perfume workshop with the creator, showcasing the exclusive “Yachting Concept Monaco” fragrance.
Yachts available for viewing include the Riviera Living, Imperial Princess Beatrice, Joy Me and G.
We would be honored by your presence at this exceptional gathering, offering a unique opportunity to experience luxury yachting in the stunning setting of the Yacht Club de Monaco Marina.
Date: Thursday, June 5th
Yacht Viewings: 10:00 – 16:00
Private Cocktail party: 18:00 – 22:30
Location: Monaco, YQUAI L’HIRONDELLE
YACHT FOR SALE ON DISPLAY
We didn’t find any yachts
matching your search criteria.
Contact our team of advisors for off-market offers:
YACHTS FOR CHARTER ON DISPLAY
Champagne tasting offered by Maison Léo de Verzay (Dubai / Miami)
‘Riviera Living’
2017 | 35.15m
Princess 35m
Yacht for SALE
PRICE: €9,490,000 VAT INCLUDED
| Length: | 35.15m |
|---|---|
| Builder: | PRINCESS |
| Year: | 2017 |
| Guests: | 10 |
| Staterooms: | 5 |
| Crew: | 6 |
Model Fashion Show by La Promesse
‘EUPHORIA II’
2016 | 45.56m
MAYRA
Yacht for CHARTER
from €190’000 week + expenses
| Length: | 49.56m |
|---|---|
| Builder: | MAYRA |
| Year: | 2016 |
| Guests: | 12 |
| Staterooms: | 5 |
| Crew: | 9 |
‘Imperial Princess Beatrice’
2012/2018 | 40m
Princess
Yacht for Charter
from €175’000 week + expenses
| Length: | 40m |
|---|---|
| Builder: | PRINCESS |
| Year: | 2012/2018 |
| Guests: | 10 |
| Staterooms: | 5 |
| Crew: | 7 |
Cocktail Party and hosting DJ Sylvain Luka from Amazónico
‘JOY ME’
2011/2021 | 49.91m
Philip Zepter YACHTS
Yacht for Charter
from €160’000 week + expenses
| Length: | 49.91m |
|---|---|
| Builder: | FILIP ZEPTER |
| Year: | 2011/2021 |
| Guests: | 12 |
| Staterooms: | 6 |
| Crew: | 11 |
Perfume workshop with a creator, featuring the exclusive perfume “Brume de Corail “ by Yachting Concept Monaco
‘G’
2022 | 28.49m
Riva
Yacht for Charter
from €85’000 week + expenses
| Length: | 28.49m |
|---|---|
| Builder: | RIVA |
| Year: | 2022 |
| Guests: | 8 |
| Staterooms: | 4 |
| Crew: | 4 |
LOCATION
The Yacht Club de Monaco, located on the waterfront of Port Hercules in the heart of the Principality, offers a prestigious and exclusive setting for any event. Founded in 1953 and presided over by H.S.H. Prince Albert II, the club brings together more than 2,500 members from 81 nationalities and is renowned as a pillar of international yachting and luxury boating.
Its iconic clubhouse features multiple dining facilities, elegant lounges, and panoramic terraces overlooking the marina, providing an exceptional atmosphere surrounded by some of the world’s most impressive private yachts.
EVENT PARTNERS















